Anasayfa » Otobil Video » Süspansiyon Sistemi Kontrolleri (Video)

Süspansiyon Sistemi Kontrolleri (Video)

13 Mayıs 2011 | kez okundu | Yorum Yok
Süspansiyon Sistemi Kontrolleri (Video)

Süspansiyon,  aracın  gövdesi  ile  tekerlekleri birbirine bağlar ve aşağıdaki 3 görevi yerine getirir.

1- Yol yüzeyi ve tekerlekler arasındaki sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkan sürüş ve frenleme kuvvetlerini şasi ve gövdeye aktarır.
2- Sürüş  esnasında  lastikler  ile  birlikte çalışarak; yolcuları  ve  taşınan   yükü   korumak  ve  sürüş konforunu iyileştirmek amacı ile yol yüzeyinin yapısından kaynaklanan titreşimleri, salınımları ve ani şokları sönümleyerek yumuşatır.
3- Akslar üzerinden gövdeyi destekler, gövde ve tekerlekler arasında uygun ge0metrik ilişkiyi düzenler.

Süspansiyonda bulunan başlıca ana parçalar şunlardır.
1-Yaylar: Yaylar, yol yüzeyinden meydana gelen şokları üzerine alır.
2- Amortisörler : Amortisörler, yayların salınımlarını sönümleyerek sürüş konforunu sağlamak amacıyla kullanılır.
3- Denge çubugu : Virajlarda aracın yana yatmasını önler.
4- Bağlantı  Sistemi: Süspansiyon sisteminin tüm parçalarını biribirine düzenli bir şekilde bağlayarak tekerleklerin boylamasına ve yalamasına kontrolunü saglar.                            ‘

Süspansiyon sistemi aracın sürüş dengesini ve kullanım konforunun sağlanmasında çok önemli bir rol oynar. Ancak aracın sürüş dengesi ve kullanım konforu sadece süspansiyon sisteminden etkilenmez. Bunun yanı sıra direksiyon sistemi, lastikler, fren sistemi gibi diğer sürüş ve etki elemanlarıda aracın sürüş konforu ve dengesinin sağlanmasında oldukça yakın ilişkilidirler.

Bundan dolayı sistemlerin bir birleri ile olan ilişkileri nasıl olduğunun anlaşılması süspansiyon sisteminin kontrol ve bakımı açısından oldukça  önem taşır. Süspansiyon sisteminde ki arızalardan dolayı sürüş konforu ve araç dengesi bozulur.  Özellikle düz sürüşlerde aracın dengesini kaybetmesine, bozuk yol yüzeylerinde ise aşırı sallantıya, yan yatmaya, zıplamaya ve gezmeye  yol açar.

Ayrıca sürüş esnasında anormal titreşim ve sese de sebebiyet verir. Ancak bu tip problemler sadece süspansiyon sisteminde bir problem olduğu anlamına gelmez. Aracın lastik lerine, tekerlek düzen ayarlarına, direksiyon ayarlarına gibi bir çok değişik sistemlerle yakın ilişkilidir. Bu sebepten dolayı sistemlerin nasıl bir birleri ile etkileşimli olduğunun bilinci doğrultusunda bu tür problemlerin genel bir bakış açısı ile incelenmesi  gerekir.

Aşağıdaki videoda süspansiyon sisteminin kontrol ve bakımının nasıl yapıldığı anlatılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Peugeot 508 de Start Stop başlıklı makalemizde Peugeot 508, Start and stop ve Tersinir alternatör hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>