Anasayfa » Makaleler » Lastikleri Hava Yerine Nitrojen ile Şişirmek

Lastikleri Hava Yerine Nitrojen ile Şişirmek

18 Kasım 2010 | kez okundu | 2 Yorum Yapıldı
Lastikleri Hava Yerine Nitrojen ile Şişirmek

Normal hava ile nitrojen arasındaki farklar,2 supaplı jantların özelliği,Lastiklerde hava yerine nitrojen kullanmak


 


2 SUBAPLI JANTLARDA NEDEN 2 SUBAP VARDIR ?

Yukarida goruldugu gibi bagzi jantlarda iki tane subap bulunur. Bu subaplar genelde birbirinden 180 derece zit yer almaktadirlar.

Bu subaplarin nedeni, Japon yadaki cogu yariscinin, lastiklerinde normal hava yerine nitrojen kullanmalaridir. Bir subaptan nitrojen basilirken diger subaptan hava cekilir, boylece lastigin tam olarak nitrojen ile dolmasi saglanilir.

Nitrojen normal havadan birazcık daha sabittir.Ve Isi ile basınç artışı çok az oldugundan, yarış takımları, lastikte oluşacak basınç artışını çok daha kusursuz tahmin edebilirler.

Nitrojen kuru ve yavaş-hareketli molekül yapısına sahip olan, kullanıldığı lastikte performans arttıran bir gazdır. Normalde lastik şişirilmesinde kullanılan hava (Oksijen) lastiğin duvarlarından sızarak, lastik hava basıncını düşürür.

Oksijen, lastik duvarından geçimi sırasında, kauçuk bileşimlerini oksitleyerek hava kaçmasına (basıncının düşmesine) ve kauçuğun kötüleşmesine sebep olur.

Kuru Nitrojen, uygun olan hava basıncını korur, lastiğin ısınmadan dolayı patlamasını engeller, jantların paslanmasını engeller ve de lastiği soğuk tutar. Sonuç, daha güvenli ve masrafları daha az sürüş tecrübesi.

Nitrojen neden ticari araçlarda daha önceden kullanılmıyordu?

Yıllardır taşımacılık endüstrisinde, lastiği şişirmek için hava yerine nitrojen kullanmanın yararları biliniyordu. Fakat bu zamana kadar, uygun, ekonomik, ve güvenilir bir çözüm yoktu. Ama artık var!

Nitrojenin, Havaya (Oksijene) Olan Üstünlükleri:

* Oksitlenme nedeni ile oluşan kauçuk bozulması
* Jant paslanması
* Lastikte hava basıncının azalması
* Isınma
* Isınmadan dolayı artan hava basıncı
* Düzensiz hava basıncından dolayı oluşan bozuk lastik sırt aşınması

Lastikleri Nitrojen İle Şişirmek ?

Hava oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfuz eder. Nitrojen ile doldurulan lastik, normal hava ile doldurulana göre 3 kat daha yavaş basınç kaybeder. (Lastik patlamalarında ani boşalma olmaz.) Sonuç olarak lastiklere şimdiki sıklıkla hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder.

Havadaki oksijen lastiği oluşturan maddeleri (örn. kord bezi, topuk telleri) oksidize etmeye eğilimlidir. Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azalttığı gibi basınç kaybını minimize eder. Lastiğin ömrünü uzatarak bir nevi bakımını yapar ve sürüş güvenliğini arttırır.

Nitrojen Dolu Lastiğe Hava Basmak

Şişirme için kullanılan hava; %78 Azot (Nitrojen), % 21 Oksijen, % 0.9 Argon ve %0.1 diğer gazların karışımından oluşur. Yanlışlık nitrojenli lastiğe hava bastığınızda zaten havada yeterince fazla olan azotu, oksijen ile birlikte lastiğe basmış olursunuz. Fakat bu durumda lastiğin içindeki saf azot azalır ve %90 azot %10 oksijen bir dağılım söz konusu olur. Bu olay herhangi bir patlamaya yol açmaz ama yol tutuş da bir azalma gözlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Hava Kirleticiler başlıklı makalemizde Hava kirleticiler, Kloroflorokarbon Gazları ve Toz emisyonlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
2 Yorum Yapıldı »
  • Otobil diyor ki:
    18 Kasım 2010, 21:34

    Muhammed çok teşekkürler çok merak edilen bir konuyu buraya taşımışsın.

  • Yasir Yaman diyor ki:
    18 Kasım 2010, 10:57

    Yorumlarınız bizler için çok önemli…!

Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>