Anasayfa » Otomotiv » Turbosuz bir motora sonradan turbo uygulamak mümkün müdür?

Turbosuz bir motora sonradan turbo uygulamak mümkün müdür?

11 Temmuz 2010 | kez okundu | 3 Yorum Yapıldı
Turbosuz bir motora sonradan turbo uygulamak mümkün müdür?
Araçların elektronik enjeksiyonlu olup olmadığı ve ilgili aracın ürün gamında herhangi bir modele turbo uygulamasının uygulanıp uygulanmadığı önemli.

Araca değişken geometrili mi? Sabit geometrili mi? turbo uygulanacak. Değişken geometrili turbolarda selenoid valfin motor kontrol modülü tarafından kumanda edilmesi gerekir. Bu durumda motor EKÜ’süne turbo çalışmasının kodlanması gerekmektedir. Ayrıca turbosuz bir araca turbo uygulandığında, motorun vuruntulu çalışma olasılığı artar.

Turbo ekstra gücün oluşmasına sebep olduğundan pistonlar, krank mili, şanzıman ve aktarma sisteminin de aşırı yüklenmesi söz konusu. Bunların yanı sıra geometrik olarak motora yerleştirilmesi için iyi bir modifiye araştırması yapılmalı. Çünkü yerleştirme esnasında motorun başka kompanentlerinde hem mukavemet hem de işlevsellik açısından zayıflatma oluşturulmamalı.
Araçlar piyasaya sürülürken opsiyonel olarak takılabilecek sistemler ve kompanentler belirtilmiştir. Bu sistem ve kompanentler dışında araçlara herhangi bir sistem ve kompanent uygulaması hem aracın garanti kapsamından çıkmasına hem de motorun ya da aracın ekstra yüklenmesine sebep olarak aracın ve motorun teknik ömrünü azalmasına sebep olabilir. Özetle; bu anlatımın doğrultusunda turbosuz bir motora turbo uygulamak astarı yüzünden pahalıya gelecek bir uygulamadır.

Bir önceki yazımız olan Hava Akış Sensörü başlıklı makalemizde gaz kelebeği, motor devri ve potansiyometre hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:  
Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
3 Yorum Yapıldı »
 • admin diyor ki:
  19 Temmuz 2010, 23:25

  Arkadaslar emekleriniz icin teşekkürler ben su an hataydayim o yüzden fazla katılamıyorum inşallah istanbula geldigimde yazisiriz

 • Yasir Yaman diyor ki:
  19 Temmuz 2010, 17:12

  Bilgilendirme için Teşekkürler AYRICA BU BİLGİLERİ DETAYLI OLARAK FORUMUMUZDA KULLANIMINIZA SUNDUK BURADAN http://www.otobil.net/forum/index.php?action=forum ULAŞABİLİRSİNİZ

 • enes diyor ki:
  19 Temmuz 2010, 08:39

  uygulanabilir mi onu daha sonra yazarım ama bildiğim kadarıyla söyliyim.
  turbo egsoz manifolduna baglı 2 hava kanatçıgından olusur. egsoz manifoldundan çıkan yanmış gaz bir kanatçığı dondurup egsozdan dışarı çıkıyor.donen hava kanatçığı diğer hava kanatçıgını da döndürüyor. bu arada hava filtresinden gelen hava, hava kanatçıklarının arasından geçiyor. ve basınç kazanıyor ve ısınıyor.daha sonra hava silindirler içerisine sıcak girmemesi için turbo manifoldundan intercoller radyatörüne aktarılıyor. intercoller radyatörü fazala buyuk bir radyatör değil . intercoller da hava soğuyup emme manifolduna gönderiliyor.

Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>