Anasayfa » Otobil Video, Otomotiv » Tork Konvertörü (Video)

Tork Konvertörü (Video)

1 Aralık 2010 | kez okundu | 3 Yorum Yapıldı
Tork Konvertörü (Video)

Moment (tork), bir noktaya etki eden döndürme kuvvetidir. Otomatik transmisyonlu araçlarda tork konvertörü, motorun ürettiği torku düşük devirlerde arttırır, yüksek devirlerde ise direkt hareket iletiminde kullanılır.

Tork konvertörün otomatik transmisyondaki görevlerini sıralamak gerekirse Motorun aktarma organlarına hareket geçişlerindeki titreşimleri alır, Motordan vitese tork aktarımı veya tork arttırımı sunar ve motorla güç aktarma organları arasındaki bağlantıyı sağlar. Tork konvertörüne hidrolik bir debriyaj da diyebiliriz.

Tork konvertörlerini hidrolik kavramalardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi yapılarında bulunan statordur. Tork konvertörü üç ana parçadan oluşur. Bu parçalar Pompa (İmpeller), Türbin ve statördür.

Pompa
Motora krank mili ya da volan yoluyla bağlıdır. Marşa basıldığında motor ile beraber sürekli döner. Motordan aldığı hareket ile yağa hareket verip, yağın santrifüj kuvvetin etkisiyle türbine doğru itilmesini sağlar. İç ve dış kanatçıklardan oluşur. Yağın ideal akışını sağlayabilmek için kanatçıkların iç kısmına kılavuz bıçak takılmıştır.

Türbin
Türbin, pompadan merkezkaç kuvvetin etkisiyle itilmiş bulunan yağın, üzerendeki kanatçıklara çarpması sonucu harekete geçen ve bu hareketi otomatik transmisyon giriş miline (pirizdirek miline) veren parçadır. Üzerinde iç ve dış kanatçıklar bulunur. Bu kanatçıkların yönü pompa kanatçıkları yönünün tam tersidir.

Stator
Stator, pompa ile türbin arasında bulunur. Türbin kanatçıklarına çarpan yağın geri dönmesi esnasında pompaya dik açıda çarpmasını engeller. Ayrıca yağı pompanın dönüş yönünde yönlendirir ve hız kazandırır. Stator göbeğinde tek yönlü bir kavrama bulunur. Tek yönlü kavrama transmisyon pompası reaksiyon miline bağlıdır. Tek yönlü kavrama, aracın eğimli yüzeylerde geri kaçmasını engeller. Bu durum sürücü için araç kullanımını kolaylaştırır. Örneğin, kırmız ışıkta ve eğimli bir yüzeyde bekleyen aracın kalkış anında geriye kaçmadan ileri hareket etmesini sağlar. Tek yönlü kavrama, aracın ortalama 50 km hızdan sonra tork artışının kesilmesini sağlar.

Aşağıdaki videoda Tork Konvertörünün Çalışmasının Video sunumunu izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Mekaniği ve Dinamiği başlıklı makalemizde dinamik, Mekanik ve Taşıt Aerodinamik hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
3 Yorum Yapıldı »
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>