Anasayfa » Otomotiv » Silindir Kapağı

Silindir Kapağı

18 Aralık 2010 | kez okundu | Yorum Yok
Silindir Kapağı

Yapısı:  Silindir kapağı silindir bloğunun üzerine yerleştirilmiştir. Alt tarafımda bulunan kısımları silindir ile supaplar ile birlikte yanma odalarını oluştururlar. Silindir kapağı, motorun çalışması esnasında  ortaya çıkan aşırı yüksek sıcaklık ve basınca dayanabilmelidir. Bu sebepten dolayı genellikle dökme demirden yapılırlar. Bazı motorlarda silindir kapakları alüminyum alaşımlardan yapılmıştır. Alüminyum dökme demire nazaran daha yüksek soğutma kapasitesi vardır. Silindir kapağı, silindir bloğunda bulunan su ceketlerini karşılayan su ceketleriyle donatılmıştır. Silindir kapağı üzerinde bulunan bu su ceketleri supapları ve enjektörleri soğuturlar. Alüminyum alaşımdan yapılan silindir kapaklarının dayanımını arttırmak için, alüminyum alaşımına nikel, magnezyum dökme demir, silikon ve çok düşük oranda diğer bazı madenler katılır. Bununla beraber supap yuvalarına yeterli direnç kazandırabilmek için dökme demir veya stellit denilen ısıya dayanıklı özel çeliklerden yapılan bagalar (halkalar) takılır.

Silindir kapaklarında bulunan buji yuvalarının yeri çok önemlidir. Buji yuvaları silindir kapağında genellikle egzoz supaplarına yakın bulunur. Böylece ateşleme başlangıcında buji kıvılcımı sıcak bir ortamda karışımı kolayca ateşleyebilir. Bujiler silindir kapaklarına öyle yerleştirilmelidir ki, hareketsiz egzoz gazları buji etrafında toplanmamalı, pistonun yanma odasına itebileceği yağların sıçrayacağı yönde bulunmamalıdır. Ayrıca bujiler silindire giren soğuk ve rutubetli taze karışımdan etkilenmeyecek biçimde yerleştirilmelidir.

Silindir kapak contası

Bir silindir kapak contası, yanan gazın, soğutma suyunun ve yağın dışarı sızmasını önlemek için silindi bloğu ile silindir kapağı arasına yerleştirilmiştir.

Silindir kapak contaları tüm sıcaklıklarda basınç ve ısıya dayanmak zorunda olduklarından genellikle karbonlu çelik saçtan yapılırlar. Karbonun kendisi, hem silindir bloğunun hem de silindir kapağının bozulmasını önlemek  ve sızdırmazlık performansının iyileştirilmesi için grafit (kurşun tozu) ile kaplanmıştır.

Kesit halinde  silindir kapağı contası

 

Silindir kapak contasının görevi :

Silindir kapağı ile silindir  bloğu arasında hava, su, yağ  ve gaz  geçirmez  bir  bağlantı oluşturmaktır. Silindir kapağı contasının oturma yüzeylerindeki küçük düzensizlikleride  dengelemesi gerekir. Bu yüzden esnek bir malzemeden yapılmalıdır. Çeşitli tiplerde silindir  kapak contası  kullanılmaktadır.
•Yumuşak malzemeyle kaplı taşıyıcı levha
•Metalle kaplı yumuşak malzeme
•Yumuşak  malzemeyle kaplı metal kafes
•Metal conta

Silindir kapak civataları

Silindir kapağı  civataları çoğunlukla esnek civata tipinde olabilir. Civataların yeniden kullanılabilme durumları ile sıkma yöntemleri için  atölye tamir kitaplarına başvurmak gerekir. Atölye tamir kitaplarında belirtilen sıkma sıralarına   mutlaka uyulmalıdır. Bu tip civatalar bir kaç şamada sıkılır ve son aşamada  bir  açı  ölçer  kullanmak suretiyle sıkma işlemi tamamlanır. Civatalar bir defadan fazla kullanılacak civata ise  sökülmeden önce bir  zımba ile işaret vurulmalıdır.ve asla  havalı tabancalarla sökülüp takılmamalıdırlar.

 

Plastik bölge sıkma metodu: Cıvata elastik bölgenin dışına çıkacak şekilde sıkılmaya devam edilirse sadece döndürme açısı değişir, tork değeri aynı kalır. Bu bölgeye plastik bölge adı verilir.

İki çeşit cıvata sıkma metodu vardır. Bunlardan birincisi, cıvatanın elastik bölge sınırları içerisinde sıkılmasıdır. Bu bilinen klasik metottur. Diğeri ise cıvatanın plastik bölge sınırları içerisinde sıkılmasıdır. Bazı motorlarda silindir kapağı, piston kolu kepi, krank mili kep cıvataları plastik bölge sıkma metodu ile sıkılırlar. Bu yöntemde cıvata önce eğilme noktasına yakın bir tork değerinde sıkılır daha sonra ise belirli bir miktar daha sıkılarak torklama işlemi tamamlanır. Bu tip cıvatalar plastik bölge sınırları içerisinde sıkılarak eksenel bir gerilim kazanırlar. Bu yöntemde kullanılan cıvatalar özel cıvatalardır. Klasik cıvatalar bu metot ile sıkılırsa koparlar.

Bir önceki yazımız olan Silindir Gömlekleri başlıklı makalemizde Kuru Gömlek, Silindir Gömlekleri ve Silindirler hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>