Anasayfa » Otomotiv » Renault 11(Electronic)

Renault 11(Electronic)

9 Mayıs 2011 | kez okundu | 10 Yorum Yapıldı
Renault 11(Electronic)

Otomobil pazarında şöyle bir kural vardır.Ürettiğin sistemlerin reklamını iyi yapamazsan kullanıcılar sistemlerin farkındalığına varamaz.

Renault firması 30 yıl önce üretmiş olduğu sistemlerini reklam bazında iyi tanıtamadı.Günümüzde Toyota gibi firmalar bu sistemlere öyle reklam filmleri çekiyor ki sanki bu sistemler şuanda yeni üretilmiş, ve bunları Toyota üretmiş izlenimi ister istemez kullanıcılarda bu tür algılara yol açıyor.Şimdi 1983 yılında Fransada çekilmiş bir reklam filmini yayınlayacağım.Filmdeki araç Renault 11 Electronic O yıllarda bu tür sistemleri gördüğümüzde hayretler içinde kalabiliyoruz.

 
[Gallery not found]

Türkiye’de Renault 11

Renault 11′in Türkiye serüveni, 1987‘de Bursa‘daki Oyak-Renault tesislerinde üretilen 1.4 litrelik ikinci versiyon GTS modeliyle başlandı.Bu araç aynı zamanda Türkiye ‘de üretilen ve pazara sunulan ilk hatchback otomobildir. Sportif görünüşüyle dikkat çeken Renault 11 serisine 1988 ‘de 1.7 litrelik TXE versiyonu eklendi.GTS versiyonunun herhangi bir ek isimle anılmamasına karşın,TXE modeline Flash ismi verildi.1989‘da Galatasaray’ın Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’da yarı final oynaması üzerine Flash Galatasaray adı verilen ve sadece 500 araçlık özel bir seri yapıldı.Bu serinin kısa zamanda tükenmesi üzerine Oyak-Renault, Flash Fenerbahçe isimli yine 500 araçlık bir seri daha üretti.Standart Flash’lardan farklı olarak bu araçların iç ve dış dizaynında kulüp renkleri taşıyan bantlar ve logolar kullanılmıştı.1993‘te Renault 11 serisi kapsamlı bir değişime tabi tutuldu.GTS modeline son verilerek yerine 1.6 litrelik motorla donatılmış Rainbow getirildi.TXE Flash versiyonuysa, Renault 11 Turbo görünümüne getirilerek Flash S adını aldı.

 

1995 ‘de üretimine son verilerek,yerini Renault 19 ‘a bıraktı.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/ximk71_renault-11-electronic_auto[/dailymotion]

Bir önceki yazımız olan Dacia Sandero'da Yeni Motor başlıklı makalemizde dacia hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:   
Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
10 Yorum Yapıldı »
 • Otobil diyor ki:
  20 Aralık 2011, 19:45

  Aydın hocam yorumunuza katılıyorum. Çok da uçuk bir teknolojiyi yaşamıyoruz.

 • AYDIN diyor ki:
  19 Aralık 2011, 19:54

  demek ki şimdiki otomobil teknolojisi okadar da uçuk bir şey değilmiş.

 • Anonim diyor ki:
  4 Ağustos 2011, 07:55

  hocam Mesela bilgisayarlar ilk çıktığında 2 bin liranın üstünde astronomik rakamlar ile satışı yapılıyordu yani bu mantığa göre sistem temeli oturtulduğu sürece kalite yükselir maliyet düşer…

 • Yasir Yaman diyor ki:
  3 Ağustos 2011, 13:52

  yok tam tersi teknolojileri şuan yaygınlaştı.. Şöyleki teknoloji ne kadar yaygınlaşırsa fiyatta o denli düşer…

 • Anonim diyor ki:
  3 Ağustos 2011, 13:45

  o araba 100.000 tl dir şimdi

  • Otobil diyor ki:
   3 Ağustos 2011, 19:09

   O teknolojinin iyileşmesi sağlanırsa daha da çok para tutar.

 • Otobil diyor ki:
  10 Mayıs 2011, 19:39

  Aslında araçların tarihlerine bakarsanız teknolojileri hepsinin aynı. Bence sadece farkeden hangi sınıfa hitap edeceği. Teknolojiyi tüm firmalar en iyi şartlarda kullanıyorlar. Teknolojilerini aynı yerlerden satın alıyorlar. O yüzden eğer üst segment yapacaksan ki gayet rahat yaparsın ve fiyatıda yüksek olur hitap ettiğin kesim az. Ama fiyat olarak tüm kesimlere uygulatırsan dolayısı ile teknolojiyide sınırlı kullanırlar.

  Tamamen hitap edeceğin kitle ile alakalı olmalı. Yoksa renault veya herhangi bir otomobil markası teknoloji olarak aynıdır herhalde.

 • Mehmet diyor ki:
  10 Mayıs 2011, 19:21

  Vay be Renault 30 yıl önce neler yapmış,

 • Yasir Yaman diyor ki:
  10 Mayıs 2011, 14:48

  Hocam ibrahim hoca hep söylerdi bize çoğu teknoloji reno kaynaklı diye.Banada enteresan geldi 30 yıl önce bu teknolojilerin bulunup araçlarda uygulanması

 • Otobil diyor ki:
  9 Mayıs 2011, 19:14

  inan ben bu durumu yeni öğrendim. Renaultta varmıymış bu teknoloji.

Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>