Anasayfa » Otobil Video, Otomotiv » Mutlak Basınç Sensörü

Mutlak Basınç Sensörü

5 Mart 2011 | kez okundu | Yorum Yok
Mutlak Basınç Sensörü

Mutlak basınç sensörünü kullanabiliyormuyuz? İşte Cevap…Kontak açıkken atmosfer basıncını, motor çalıştıktan sonra ise emme manifoldu basınç veya vakumunu ölçerek ECU’ ya elektriksel olarak bildiren bir elemandır. ECU’ ya gelen bu bilgi ile ECU, emilen hava miktarını algılar, buna göre enjektörün açılma süresini ayarlar. Sensörün içinde basınca göre direnci değişen bir eleman (load- cell) bulunmaktadır. Bu direnç sabit hava kabı üzerine yerleştirilmiştir. Emme manifoldu içerisindeki vakum değiştikçe direncin değeri değişir, bu direnç değişimine göre ECU, manifold vakumunu algılar. Mutlak basınç sensörünün yaptığı bir diğer görev ise; kontak ilk açıldığı anda emme manifoldundaki basınç, atmosfer basıncına eşit olduğu için bu andaki basınç bilgisi, ECU tarafından hafızaya referans bilgi olarak alınır. Motor çalıştığı zaman bu bilgiye göre çalışma düzenlenir. Araç seyir halinde iken rakım farklılığı olursa, gaz pedalına bir defa tam basılırsa, değişmiş olan rakım farkı mutlak basınç sensörü tarafından ECU’ ya bildirilir ve yeniden ateşleme avansı ve yakıt püskürtme düzenlemesi yapılır.

Önemli Not: Eğer aracınızda mutlak basınç sensörü arızalı ise bunu aşağıdaki nedenlerden anlayabiliriz.
1- Marşa basmak mümkün ama ilk harekete geçişte zorlanma
2-Düzensiz Rölanti
3- Yüksek yakıt tüketimi, katalizatörde yakıt birikmesine bağlı katalizör arızası.

Mutlak basınç sensörünün kontrolü ise aşağıdaki videoda anlatılmıştır. Videoyu izledikten sonra şu işlemleri sırası ile yaparak mutlak basınç sensörünü kontrol edebilirsiniz.

MULTİMETRE DC 5 V ARALIĞINDA
KONTAK ANAHTARI AÇILDIĞINDA OKUNAN DEĞER 3.87 V  ATMOSFERİK BASINCIN VOLTAJ  KARŞILIĞI
SENSÖR ATMOSFER BASINCININ ALTINDA  VOLTAJI DÜŞÜRÜR
BASINÇ ARTIĞINDA VOLTAJI ARTTIRIR

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uTLheca5tJQ[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W0LjyURcjjk[/youtube]

Bir önceki yazımız olan Common Rail Anlatımı-2 (Video) başlıklı makalemizde Egzantirik (Kam Mili) konum sensörü ve Turbo basınç sensörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>