Anasayfa » Otomotiv » Mikrometre Okuma

Mikrometre Okuma

20 Mart 2011 | kez okundu | 11 Yorum Yapıldı
Mikrometre Okuma

Mikrometreler kumpasa göre daha hassas ölçülerin alınmasında kullanılır. Kumpasta hassasiyet 0,10 veya 0,05 olmasına rağmen mikrometrede 0,01 mm dir. Silindir iç çapı, kam ve krank mili muylularının çaplan, supap sapı çapı gibi önemli ölçümlerde kullanılır. Mikrometre çok hassas işlenmiş bir vidalı milin yine hassas işlenmiş bir somun içerisinde dönerek ilerlemesi prensibi ile çalışır. Vidanın adımı, hareketli tambur bir tur çevrildiğinde 0,5 mm ilerleyecek şekilde hazırlanmıştır. Vidalı mil ile birlikte dönen hareketli tamburun çevresi de 50 eşit parçaya bölünmüş olduğu için hare­ketli tamburdaki l çizgi aralığı 0,50 mm / 50 = 0,01 mm ye karşılık gelmektedir.  Yani hareketli tambur sadece 1 çizgi kadar döndürüldüğünde hareketli ölçme mili 0,01 mm ilerler. Hareketli tambur iki tur çevrildiğinde ise hareketli ölçme mili tam 1 mm ilerler.

Mikrometrenin Sıfırlanması

Mikrometrelerin ayan zaman zaman bozulabilir. Alınan ölçümün doğruluğunu garanti altına alabilmek için zaman zaman mikrometrelerde sıfırlama durumu kontrol edilmelidir. Mikrometre şöyle sıfırlanır;

1-Mikrometre kutusundan çıkan sıfırlama mastarım mikrometrenin ölçme uçları arasına koyarak mikrometreyi cırcırından sıkınız.
2-Mikrometrenin aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi düzgün sıfırlanıp sıfırlanmadığını kontrol ediniz.

Eğer sıfırlama yanlış ise mikrometrenin kutusundan çıkan özel ayar anahtarı ile ayarlanmalıdır. Ayarsızlık 0.02 mm den az ise ayarını, anahtarın kalın uçlu tarafı ile sabit tamburu çevirerek yapınız. Eğer ayarsızlık 0,02 mm den fazla ise ayan cırcır tarafını anahtarın ufak ağızlı tarafı ile çevirerek yapınız

Ayarsızlık 0,02 mm den az ise ayarlama şekli yukarıdaki 1.resimde gösterilmiştir. Eğer ayarsızlık 0,02 mm den fazla ise ayarlama şekli 2.resimdeki gibi yapılmalıdır.

Mikrometre ile Ölçü Alınması

Mikrometre ile ölçme yaparken döndürme işlemini hareketli tamburdan değil cırcırdan yapınız. Böylece aşın sıkmadan mikrometrenin zarar görmesi önlenmiş olur. Ayrıca fazla sıkma alınan ölçünün olduğundan küçük çıkmasına, az sıkma ise alınan ölçünün olduğundan büyük çıkmasına sebep olacaktır. Cırcır kullanıldığı zaman ise ölçü sadece cırcırın sıkma kuvvetiyle alınır böylece en doğru ölçme yapılabilir.
Mikrometrenin Okunması
Sabit tambur üzerindeki bölüntüler milimetriktir. Yatay uzun çizginin üzerindeki bölüntüler tam milimetreleri gösterir ve 1,00 olarak okunur, yatay çizginin altındaki bölüntüler ise yarım mm leri gösterir ve 0,50 mm olarak okunur.
Bir örnek verecek olursak aşağıdaki şekilde görülen mikrometre şu şekilde okunmalıdır. Hareketli tambur üzerindeki bölüntüler ise 0,01 mm olarak okunur. Hareketli tamburun kenarı yatay çizginin üstündeki mm çizgilerinden 7 çizgi geçmiş olduğu için ölçünün tam kısmı 7,00 mm dir.

Hareketli tamburun kenarı yatay çizginin altında 7 mm den sonra gelen 0,50 mm çizgisini’ de geçmiş olduğu için 0,50 mm daha ilave edilir (7,00 + 0,50 = 7,50 mm ) Hareketli tambur üzerindeki 0,01’ mm lik bölüntülerden 15, yatay çizgi ile karşılaştığı için 15 x 0,01 = 0,15 mm daha ilave edilir.

Görüldüğü gibi ölçü üç değerin toplanması ile bulunmaktadır. Eğer yatay çizginin zltındaki 0,50 mm çizgisi görünmüyorsa 0,50 ilave edilmez , ölçü iki değerin toplamıyla bulunmuş olur.

Aşağıda Mikrometre ile çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bir önceki yazımız olan Klimada Genleşme Valfi başlıklı makalemizde Evaparatör, expansıon valf ve Freon Gazı hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
11 Yorum Yapıldı »
 • tekinnn diyor ki:
  17 Aralık 2014, 14:48

  ZEVKLİ İŞ AMA SON UYGULAMADA SIKILDIM HEP AYNI ARALIKLARDA ÖLÇME YAPIYORUZ GENEDE ELİNİZE SAĞLIK GÜZEL SAYFA :D :D

 • Anonim diyor ki:
  18 Ocak 2014, 20:54

  ya benim kafam almıyo nedense nasıl örenecem bılmıyom

  ben muammer

 • necdet diyor ki:
  20 Kasım 2013, 23:02

  süper bi bilgi walla cok tesekkurler ! . bunu cok aradiim iyi siteniz wa r . tel çapi olcmede kullanıyoruz ama bir turlu ayar yapamamiştim : )

 • Anonim diyor ki:
  1 Eylül 2013, 01:39

  cok guzel anlatmissin hocam tebrik ederim 1.5 yildir torna frese fabrikasinda calisiyorum almanyada oradaki ustalar sayesinde bu olcumu tam anlamamistim simdi mikromete ile olcumu anladim diyorum pazartesi olmasini bekliyecem simdi olcumleri kendim yapmak icin :)tesekkurler

  • Otobil diyor ki:
   18 Ekim 2013, 22:38

   Ne mutlu size bir şey katabilmişsek.

 • Onur Bari diyor ki:
  23 Kasım 2012, 01:48

  1 saat sonra sınava gitmek için evden çıkçaktım fakat bu konuyu anlamamıştım şimdi anladım çooooook teşekkürler :)

 • ersin diyor ki:
  16 Kasım 2012, 16:30

  herkese teşekkürler yeniden unuttuklarımı öğrendim..

 • ersin diyor ki:
  16 Kasım 2012, 16:29

  8 yıl oldu okuldan mezun olalı yeniden öğrendim teşekkürler hepinize

 • cCcPoLiScCc diyor ki:
  13 Kasım 2012, 18:40

  tşkler motor ögretmenlerine selamlar :) 10 snf motor ögrencisiyim tek sıkıntı yaşadıgım ders hidrolik.

 • tayfun diyor ki:
  9 Mayıs 2012, 18:01

  süpermiş ya mikrometre okunmasını öğrendim

Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>