Anasayfa » Otobil Video, Otomotiv » Hava Kütle Ölçer

Hava Kütle Ölçer

20 Kasım 2010 | kez okundu | 8 Yorum Yapıldı
Hava Kütle Ölçer

Hava kütle ölçerin görevi motora emme zamanında alınan havanın miktarını hesaplamaktır. Elektronik kontrol ünitesine (ECU) motor tarafından ne kadar hava emildiğini bildirir. ECU bu bilgileri optimal karışım bileşimini oluşturmak ve yakıt tüketimini buna uygun bir yanma ile düşürmek için kullanır.

Emilen hava ile ilgili bilgilerin mümkün olduğu kadar doğru olması için hava kütle ölçeri, supapların açılıp kapanması sırasında oluşan geri dönüş akımlarını tanır ve emilen havayla birlikte hesaplar. Hava kütle ölçerin ölçülen değerleri, motor devri ve yüke bağlı bütün fonksiyonların hesaplanmasında kullanılır, örneğin enjeksiyon zamanı, ateşleme zamanlaması veya yakıt deposu havalandırma sistemi.

Hava kütle ölçer, hava emiş yolu üzerindedir.

Çalışması:

Kontrol Ünitesi akkor tel elemanı 180 C ye Kadar ısıtır. Geçen hava akkor tel elmanı soğutur.Sıcaklık sensörü KÜ’ne akkor teli istenen sıcaklığa ısıtmak için gerekli akım miktarını hesaplaması için sıcaklığı bildirir. Akkor teli ısıtmak için gerekli akım miktarı motora alınan hava miktarını (motor Yükü) hesaplamada kullanılır.Bir önceki yazımız olan Renault F1 Aracının Çalışması (Video) başlıklı makalemizde F1 Motor Test, Formula Pilotları ve İstanbul F1 Yarışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
8 Yorum Yapıldı »
 • Havalandırma diyor ki:
  31 Ekim 2012, 08:22

  Bilgiler için teşekkürler.

 • Otobil diyor ki:
  11 Ocak 2012, 21:57

  Hocam zaten dosyayı indirtmemek ve sadece burada kullanmak için yükledim. Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse elimizde bulunan tüm kaynakları seve seve paylaşırım. Ama bu şekilde burada bu iş biraz zor. Benden çok döküman isteyen oluyor. Hangi birisine gönderiyim.

 • Cumali AKKAYA diyor ki:
  11 Ocak 2012, 21:43

  Kardeş ben motor öğretmeniym hav kütle ölçeri bilgisayarıma indirmek istedim olmadı mail adresime gönderirsen sevirim
  siten çok harika teşekkürler

 • Selçuk diyor ki:
  21 Kasım 2010, 08:51

  Hocam gayet başarılı gidiyorsunuz sizi takip ediyoruz. Ellerinize sağlık inşallah yorulmazsızınz. Böyle bir kaynak site gerekliydi. Burada çok şeyler öğreniyorum. Çok teşekkür ederim.

 • Otobil diyor ki:
  20 Kasım 2010, 23:12

  Elektrikli otomobiller ile ilgili inşallah yayınlama yapacağız. Ama sizde bilirsiniz ki yeni bir teknoloji; bu teknolojiye sahip otomobillerin satışı eğer ülkemizde artarsa bizlerde daha detay bilgilere sahip olabiliriz. İstanbulda eğitimlerimiz sı oluyor eğer detay elime geçerse buradan yayınlamaktan guru duyarım.

  Sizede Hayırlı Akşamlar.

 • Ahmet Gediz diyor ki:
  20 Kasım 2010, 22:44

  SAYIN HOCAM ÖĞRENCİLERİMİZE YENİ TEKNOLOJİLERDEN BAHSETMEK İSTİYORUZ FAKAT DÖKÜMAN SIKINTIMIZ BÜYÜK.ÖRNEĞİN ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN ÇALIŞMASINI KAPSAMLI OLARAK ANİMASYON VS BİLGİLERLE SUNARSANIZ MEMNUN OLURUM.Bu konuya sitenizde rastladım fakat biraz daha detaya inilirse biz anlayarak öğrencilerimize biraz bahsetmek isteriz. BU KONU ÇOK MÜHİM.KOLAY GELSİN

  HAYIRLI AKŞAMLAR

 • Otobil diyor ki:
  20 Kasım 2010, 22:30

  Hocam teşekkür ederim. İnşallah devam edeceğiz. Sürekli günlük 3-4 konu eklemesi olacak. Siz eğer istediğiniz konu veya konular varsa buraya yazarsanız seviniriz. Elimizde 500 GB lık resim video ve sunum var. Hepsini paylaşmayı düşünüyoruz. Bir diğer konu bu siteden öğrencilerinize bahsederseniz daha hızlı büyümüş oluruz. Biz otomotivcilerin buluştuğu bu tür bir site şu an internet siteleri içerisinde yok. Bazı siteler teknik bilgi vermemektedir. Biz ise teknik bilgiyi ön plana çıkartmak istiyoruz. Öğrenmek için araştıran bir toplum olmamız dileği ile.

  Saygılar sunarım.

 • Ahmet Gediz diyor ki:
  20 Kasım 2010, 22:10

  BEN İZMİRDE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ OTOMOTİV ÖĞRETMENİYİM SİTENİZ GAYET BAŞARILI BAZI KONULARINIZI DERSLERİMDE KAYNAK OLARAK KULLANMAYA BAŞLADIM SİZLERE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR
  SAYGILARIMLA : AHMET GEDİZ

Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>