Anasayfa » Otomotiv » Ford’dan 11 Kademeli Şanzıman

Ford’dan 11 Kademeli Şanzıman

27 Nisan 2015 | kez okundu | Yorum Yok
Ford’dan 11 Kademeli Şanzıman

130-Ford_Logosu_ve_Amblemi

Henüz ZF firmasının yaptığı 9 kademeli şanzımanın yankıları sonra ermeden Ford’dan büyük bir şanzıman hamlesi geldi ve şimdiden ilgi çekmeyi başardı. Şimdi biraz Ford’un ürettiği bu şanzımanı inceleyelim:

Bugüne kadar binek otomobiller için üretilmiş olan en yüksek kademeli şanzıman ZF tarafından üretilen şanzıman olarak geçmekteydi.ZF’ye göre 9 kademenin yapılabilecek en üst sınır olduğu ve bunu aşmanın ağırlık ve bazı diğer sorunlara yol açacağını iddia etmişti.Fakat her ne kadar ZF 9 kademeli şanzıman sistemi için “doğal sınır” dese de Ford, 11 kademeli şanzıman için patent aldı. Anlaşılan Ford müdendisleri üstünde uzun bir süre çalıştı. Şanzıman üretildiği zaman yeni rekorun Ford’a geçeceği ve ZF’nin tahminin çürütülmesi anlamına gelecek.

Söylentilere göre bu şanzıman modeli 2017 Model F-150 Raptor modelinde göreceğimiz söyleniyor. Bakalım 11 kademeli şanzıman sürücülere ne gibi avantajlar sağlayacak.

Bir önceki yazımız olan Araçlarda Yakıt Tasarrufu başlıklı makalemizde Yakıt Tasarrufu hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>