Anasayfa » Otomotiv » EcoBoost Motor Teknolojisi

EcoBoost Motor Teknolojisi

24 Ekim 2014 | kez okundu | Yorum Yok
EcoBoost Motor Teknolojisi

Siz değerli otobil.net ziyaretçileri için bu yazımızda Ford firmasının Uluslar arası yılın motoru ödeülünü alan yeni 3 silindirli motoru olan ecoboots motorunu kısaca tanıtmak istiyoruz. Ford’un eşsiz 1.0L EcoBoost Motor Teknolojisi, Uluslararası Yılın Motoru yarışmasında yine rakip tanımadı, üst üste 3 kez Yılın Motoru seçilmeyi başardı. Az yakıtla çok daha fazla yol katetmenizi sağlayan bu 3 silindirli motor teknolojisini kendi araçları olan Ford Fiesta, Focus, B-MAX , C-MAX, ve Courier’de kullanıcılarına sunmaya devam ediyor.

Çevre dostu 1.0L EcoBoost, motorunuzdan en iyi verimi almanız için sahip olduğu direkt enjeksiyon, çift kam mili zamanlaması ve turboşarj teknolojileri ile her koşulda sürücüsüne üstün sürüş performansı ve üstün yakıt tasarrufu sağlıyor. Aynı zaman da çevre dostu olan bu motor teknolojisinde 1.0L EcoBoost 125PS bir motorda CO2 emisyonları (g/km) 117 ile karşımıza çıkıyor.

Doğrudan yakıt enjeksiyonu, turbo besleme ve değişken supap ayarı özelliklerini bir arada toplayarak düşük yakıt tüketimi özelliği sunan 1.0 litrelik EcoBoost motora tüm dünya hayran kaldı ve boyundan büyük işler başaran EcoBoost Motor, International Engine of the Year yarışmasında 2013 yılında da “Uluslararası Yılın Motoru” ödülünden sonra, 2014 yılında da tekrar “Yılın Motoru” unvanına sahip oldu.

eco boots motor

1.0 litrelik EcoBoost motor Fiesta, B-MAX, Focus, C-MAX, Tourneo Courier ile sunuluyor ve yakın gelecekte Yeni Ford Mondeo dahil daha büyük araçlarda ve ayrıca Courier ile ticari araçlarda da kullanılacak.

Aşağıda 1.0L EcoBoost 125PS motorun emisyon değerlerini ve yakıt tüketimini göreceksiniz. Ayrıca sizi bu motorun güzel bir videosu ile baş başa bırakıyoruz.

  Yakıt Tüketimi (L/100km)**   Performans
Motor CO2 emisyonları (g/km) Şehir içi Şehir Dışı Ortalama Maks. hız (km/s) 0-100km/s (sn)
1.0L EcoBoost 125PS 117 6,4 4,4 5,1 195 11,4

Bir önceki yazımız olan Otomatik Vitesteki Sensörler başlıklı makalemizde Otomatik şanzuman, otomatik şanzuman sensörleri ve otomatik vites kutusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>