Anasayfa » Otomotiv » Bazı Sensörler Ve Açıklamaları

Bazı Sensörler Ve Açıklamaları

14 Eylül 2010 | kez okundu | 2 Yorum Yapıldı
Bazı Sensörler Ve Açıklamaları

Sensörler Otomobillerin Küçük Ama Büyük İşler Yapan Parçalarıdır.İşte bunlardan bazılarını Otobil Farkıyla Sizlere Sunuyoruz…

Evap Purge Control Solenoid Valve nedir?
Depodaki buharlaşan benzini sıvı hale getirerek tekrar depoya gönderen sistemi kontrol eden sensördür.

MAF Sensoru (Mass airflow sensor)
Maf sensörü hava filtresinden hemen sonra bulunur.Çekilen havanın miktarını ölçer ve Map sensörü gibi ECU ya bilgi gönderir.Ecu’da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. Extradan Hava sıcaklığınıda ölçmektedir.

Knock sensör (Vuruntu sensörü) Nedir ?
Vuruntu istenmeyen şekilde yanma sonucu olusur.Vuruntu sensörü volt ile çalışır ve vuruntu hissettigi anda motoru direk safe moda geçirir.

TPS Sensor  Throttle Position sensors 
Gaz kelebegi sensörleri Gaz kelebek sensörünün amacı kelebeğin ne kadar açık olduğunu ECU ya volt şeklinde vermesidir.Bunun sayesinde Gaz kelebeği düzeltmelerini ECU kolaylıkla yapabilir. Bazı map ve maf olmadan single throttle olarak yapılan otomobillerde (genelde Yarış amaçlı) Tps Map’ın görevini görebilir.


IAC Valve (idle air control Valve)
Rölanti Regulatörü Motor sabah çalıştığında ve seyir halindeyken dururken kelebek tamamen kapandığında rolantide durmasını düzenlemekte görevlidir.


CKP sensor (Crankshaft Position) (Krank mili konum sensoru) Crankshaft Position
Bu Sensör krankın açısını belirler.Ve verdiği bilgiler doğrultusunda ateşleme ve püskürtme zamanları için Ecu’ya bilgiler verir.


Camshaft Position Sensor
TDC sensör Diyede geçer Camshaft Position sensör otomobil çalışmaya başlamadan Cranking (marş) esnasında önce ateşleme sırasının düzgün olması için Ecu’ya veriler gönderir.


Manifold basınç sensörü (manifold absolute pressure/MAP) Map sensör ne işe yarar ?
Bu sensör manifold basıncının miktarına göre ECU’ya bilgiler göndermektedir.Ve Ecu’da buna göre avansını ve benzin verme miktarını ayarlamaktadır. MAf sensörü Manifolt üstünde bulunur.Yada 1 hortum ile manifold’dan vacum alınıp bir yere monte edilir.


Coil On PLug (COP)
Tek Tek bobinli ateşleme , bobinli ateşleme ,Buji pipolarının üstünde bobinlere sahip arabalar vardır. Her bujinin 1 bobine sahip olduğu arabalarda bu tip arabalarada coil on plug arabalar denir. bu tip arabalarda buji kablosu bulunmaz.


AIT (Air intake temperature)
Hava Giriş ısı sensörü İçeriye çekilen/basılan havanın sıcaklığını ölçer. Ve ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardımcı olur.


ECT (Engine Coolant Temp)
Motor Su sıcaklığı ve Motor suyu sıcaklığını ölçer Akabinde ecu ya o şekilde düzeltmeleri yapmasında yardım eder Özellikle soğukken çalışmada.


BARO sens (Barometric Pressure sensor)
Adından da anlaşılacağı  üzere barometrik basınç sensörü Atmosferik basıncı ölçer ve Ecunun ona göre benzin avans düzeltmelerinde bulunmasına yardımcı olur


VAFC Super Air Flow Converter; Vtec Air Flow Converter

Map olan yada Maf olan arabalarda Map yada Maf a bağlanarak orjinal gelen değerleri değiştirerek benzini kısıp açmaya (belirli bir limitte çok değil) yarıyor. Ve kesinlikle avansa müdahale etmiyor.Dolaylı yoldanda mafı yada mapkı kıstığında yada açtığında  avansıyla biraz oynamış oluyoruz.Bunun YurtDışında Adıda AFC hacks tir.

Bir önceki yazımız olan Turboların Kalbi (Center Section) Orta Kısım başlıklı makalemizde torbo kanat çapı, turbo orta kısım ve turbo sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
2 Yorum Yapıldı »
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>