Anasayfa » Otomotiv » Aracınızın 60.000 Bakımı Nasıl Yapılır?

Aracınızın 60.000 Bakımı Nasıl Yapılır?

30 Ekim 2010 | kez okundu | 3 Yorum Yapıldı
Aracınızın 60.000 Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda bir araca ait serviste yapılan, işlemleri teknik açıdan sizlere sunmak istiyoruz. Bu sunum esnasında Renault Trafik modeli minibüsü kullanılmıştır. Eğer aracınızı servise vermişseniz ve yapılan işlemleri merak ediyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Yazımızda Renault servisi kullanılmıştır. Resimler için ilgili arkadaş olan Selim Pınar’a teşekkür ediyoruz.

İşlem-1
Araç lifte alınır ve kaputu açılır. Kaldırma elemanı olan Liftin ayakları; aracın marş biyellerinden işaretli yerler dikkate alınarak vurulur ve araç yerden biraz kaldırılır.

İşlem-2
Kataloglarından bakılarak aracın gerekli yerlerinin sökülmesi için uygun anahtar ve takımlar hazırlanır.

İşlem-3
Yetkili tüm servislerde orjinal Yedek parça kullanmak zorunda olunduğu için. Her bir yedek parçadan çekilecek parçanın referans numaraları bulunduğundan farklı bir yedek parça kullanılmaz. Yedek parçalar bu referans numarasına göre verilir.

İşlem-4
Yedek parçadan alınan parçalar her duruma göre tekrardan kontrol edilir. Biz 60.000 bakımı yapacağımız için bize gerekli olan yedek parçalar şunlardır. Motor Yağı, Yağ Filtresi, Karter Tapa Contası, Hava Filtresi, Mazot Filtresi, Polen Filtresi, Egzantrik Kayış ve Kitleri, Alternatör Kayışı.

İşlem-5
araç üzerinde rahat bir çalışma alanı sağlamak için; Aracın Ön Tampon, Farlar, Sinyaller ve Ön Panjur sökülerek bunlar zarar görmemesi için sağlıklı bir alana alınır.

İşlem-6
Bu işlemler bittikten sonra araç liftle yukarı kaldırılır.

İşlem-7
Aracın lastikleri sökülür ve ön, arka fren balataları kontrol edilir. İncelenen fren balataları uygun takımlarla sökülüp, fren merkez pistonu geri itilerek uygun fren balataları (orijinal) takılır.

İşlem-8
Aracın karter tapası sökülür ve motor yağı boşaltılır. Daha sonra çıkartılan tapanın ucuna yeni karter contası konur ki bunun amacı yağ kaçağı yapmaması.

İşlem-9
Bu araçta 60.000 bakımda aracın triger kayışı, alternatör kayışı, motor yağı, hava-mazot-polen filtreleri yenisi ile değiştirililmelidir.

İşlem-10
Motor Üst Ölü Noktaya getirilerek triger kayışı kasnakların üstüne kilitlenir. Yen triger kayışı takılır.

İşlem-11
Aksesuar kasnakları üzerinde takılı bulunan aksesuar ( V ) kayışı sökülür ve kasnaklarda olabilecek eğiklik, çatlaklık kontrolleri yapılır.

Klima kompresörü kasnağıda kontrol edilir.

İşlem-12
Takılan yeni triger kayışının sentesi ve gerginliği mutlaka kontrol edilmelerek toplanmalıdır.

İşlem-13
Sökülen parçalar dikkatlice yerlerine montajlanır ve aracın son kontrolleri ile birlikte yağ seviyelerinede bakılır. Bu işlemden sonraki aşama yol testidir araç müşteriye verilmeden önce yol testinde herhangi yapılan işlemlerde problem varmı diyerekten son bir defa kontrolede tabi tutulur.

İşlem-14
aracın 60.000 bakım faturası hazırlanır. Aracın fatura bilgileri alınır ve araç hazır diyerekten müşteri aranır ve araç teslimatı yapılır.

Bir önceki yazımız olan OTOBİL AUTO SHOW'DAYDI başlıklı makalemizde araba fuarı, autoshow ve Bağcılar EML hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
3 Yorum Yapıldı »
 • Anonim diyor ki:
  21 Ekim 2011, 12:15

  CEVAP BEKLİYORUM

  • Otobil diyor ki:
   22 Ekim 2011, 12:13

   İşlem sırası şöyle ama bu iş 3 saatini alır.
   1-Motor sehbaya alınıp öncelik motor kulağı gevşetilmeli.
   2-Daha sonra V kayışı sökülmeli.
   3-Trigerin bağlı olduğu trigeri içine alıp koruyan plastik kapakları sök.
   4-Krank kasnağından motoru dönüş yönü olan saat yönünde çevir.
   5-Üstte egzantirik işaretini kapağındaki işarete gelecek şekilde veya egzantirik dişli işaretini üstte gelecek şekilde getir, işaret yoksa işaretle varsa zaten işaretleri çakıştırırsın.
   6-Krank kasnağını sök.
   7-Krank kasnağı mili üzerindeki işareti kartere doğru gelecek şekilde çevir.
   8-Traiger bilyasını sök. Kayışı al.
   9-takma işleminde ters yönlü yap.
   Önemli Not: Kayış gergisini ayarlamak için gergi bilyası somunu ile gergi yuvası oturacak şekilde sık.
   Pompa otomatik ayarlı olduğu için her hangi bir ayar yapmana gerek yok. Kolay gelsin.

 • Anonim diyor ki:
  21 Ekim 2011, 12:13

  KAYİŞ NASIL TAKILIR

Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>