Anasayfa » Otomotiv » Akü Nedir?

Akü Nedir?

25 Mayıs 2017 | kez okundu | Yorum Yok
Akü Nedir?

Akü Nedir

Motorlu araçlarda; elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve devresine alıcı bağlandığı zaman bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirerek dış devreye veren bir üreteçtir. Motorlu taşıtlarda elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerin elektrik ihtiyacını karşılamak amacı ile kullanılır.

Akü Üzerinde yazan kodların anlamları nelerdir?

Akü üzerinde yazan rakam ve kodlardan bir örnek vermek gerekirse. Örneğin akü üzerinde bu kodlar ve rakamlar veriliyor olsun.

12 V 64 Ah 640 A (EN)

a) Kutup Başı Gerilimi

12 V 64 Ah 640 A (EN) Bataryanın kutup başında ölçülen voltaj (12 V) Kutup Başı Gerilimi olarak adlandırılır. Bu gerilim değeri aynı zaman da bataryanın sistemi beslediği gerilim değeridir. Eğer ki bir bataryaya herhangi tüketici bağlı olmadan kutup başı gerilimi ölçülürse bu boşta çalışma veya durgun durum gerilimi olarak adlandırılır.

Bu gerilim değeri aynı zaman da bataryanın şarj durumu ile ilgili bir göstergedir.

12,7 V – 12,0 V Şarjlı Batarya

10,5 V – 12,0 V Kısmi Şarjlı Batarya

< 10,5 V Şarjı bitmiş batarya

< 5 V Şarjı tamamen bitmiş batarya

b) Anma Kapasitesi

12 V 64 Ah 640 A (EN) 20 C sıcaklıkta 20 saat süre ile kutup başı gerilimi 10,5 Volt’un altına düşmeden bataryadan alabileceğimiz akım miktarını gösterir.

Örnek: Kutup başı gerilimi 10,5 Volt’un altına düşmeden 20 saat süre ile 2,2 amper akım çekebileceğimiz bataryanın anma kapasitesi kaç olmalıdır.

2,2 A X 20 Ah = 44 Ah

c) Soğuk Çalıştırma Akımı

12 V 64 Ah 640 A (EN) soğuk çalıştırma akımı (Ör: 420 A) akünün marş gücünü amper olarak belirtir. Soğuk çalıştırma akım değeri -18 C bataryadan alınabilecek akım miktarının değeridir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Volkswagen, Araçlarındaki Emisyon Sorununa Çözüm Buldu! başlıklı makalemizde Emisyon ve Volkswagen hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:
Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>