Anasayfa » Otobil Ödevler » Viraj Far Sistemi

Viraj Far Sistemi

12 Şubat 2011 | kez okundu | Yorum Yok
Viraj Far Sistemi

Viraj farı sistemi iki yapıya sahiptir. Bunlar Dinamik Viraj Farı ve Statik Viraj Farı.

Her iki fonksiyon virajlarda ve dönüfllerde yolu, klasik farlara k›yasla daha iyi aydınlatır. Viraj farı sistemi aşağıdaki fonksiyonları içerir;
1-Sürüş esnasında dinamik viraj farı (hareketli kısa far),
2-Dar virajlardan geçerken daha iyi aydınlatma sağlayan Statik viraj farı

 

Dinamik Viraj Farı

Dinamik viraj farında, kısa far modülü entegre edilmiş bir motorla yatay olarak hareket ettirilir. Hareket açısı virajın iç tarafında yaklaşık 15 derece ve virajın dış tarafında 7,5 derecedir.

Hareket açılarının farklı olması virajların daha iyi aydınlatılmasını sağlar. Virajın içindeki modül virajın dışındaki modülün iki katı kadar hareket eder. Bu sayede homojen bir ışık dağılımıyla mümkün olan maksimum aydınlatma genişliği sağlanır.

Aşağıdaki şekiller dönüş yaparken yolun aydınlatılmasını sıradan kısa farlarla ve statik kısa farlarla nasıl olduğunu gösterir. Burada daha iyi aydınlatmanın sağladığı yüksek emniyet görülmektedir. Statik viraj farı yalnızca kısa farla birlikte çalışır.

Araç Sabitken Hareket Yok.

10 km/saatin altındaki araç hızlarında far modülleri hareket ettirilmez. 10 km/saatin üzerindeyse hareket açısı büyük oranda viraj çapına bağlıdır. Araç sabitken her iki farın hareket ettirilmesine müsaade etmeyen yasal talimata bu şekilde uyulmuş olunur. Aynı zamanda direksiyon sabitken aracı durduğu yerden hızlandırırken farları hareket etmeye yumuşak şekilde başlanılır.

Aşağıdaki şekilde bir virajı dönerken yolun nasıl daha iyi aydınlatıldığı gösterilmştir. Koyu olan ışık hüzmesi sıradan kısa farla aydınlatmayı gösterir. Burada yolun A bölgesi aydınlatılır. Işık huzmesinin büyük bir kısmı yolun yanındaki bölgeleri aydınlatır. Açık renkte gösterilmiş ışık hüzmesi dinamik viraj farındaki aydınlatmayı gösterir, burada ayrıca yolun B bölgesi aydınlatılır.

Statik Viraj Farı

Dışarıdan bakıldığında farın içinde net şekilde görünen yenilik ise statik viraj farıdır. Bu fonksiyonun gerçekleştirilmesi için fara ek bir reflektör entegre edilmiştir.

 

Ek reflektörde bulunan halojen aydınlatma gereci duruma göre 50 km/saatin altındaki hızlarda kumanda edilir. Bu sayede trafikte bulunan diğer sürücüler veya engeller daha erken görülebilir. Statik viraj farı kısık şekilde açılır ve kapatılır.

 

 

 

 

Kaynak: Volkswagen Otomotiv Eğitim Notları

Bir önceki yazımız olan Oto Elektromekanik Çalışma Notları başlıklı makalemizde elektrik şemaları katalogu, otomotiv teknolojisi ve vuruntu kaptörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Otobil
Oyun Cini Adım Abdullah Yanık. Elazığ Fırat Üniversitesi Makine Eğitim Bölümü Motor Öğretmenliği 1998 yılı mezunuyum. Halen Bağcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde motorlu araçlar teknolojisi öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda bu bölümde alan şefi olarak çalışıyorum.
Bu yazı hakkında birşeyler yazmak istermisiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Aşağıdaki HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>